Jeżeli chcesz współtworzyć nasz serwis rajdowy lub posiadasz materiały, które chciałbyś aby się tutaj znalazły - napisz do nas:
redakcja[malpa]toprally.pl.
Aktualności
2018-07-17 12:20
Renault e.dams i Sébastien Buemi wracają na podium
W pierwszym wyścigu ePrix rozegranym w ten weekend w Nowym Jorku dwaj kierowcy Renault e.dams znaleźli się na SuperPole, a Sébastien Buemi wywalczył dla zespołu miejsce na podium. To już czwarte zwycięstwo zespołu w tym sezonie. Nicolas Prost zakończył wyścig również na punktowanym miejscu.

Ostatnie spotkanie czwartego sezonu i jednocześnie ery Renault e.dams, rozegrane w ciągu dwóch dni, zaczęło się bardzo dobrze dla Sébastiena Buemiego. Szwajcarski kierowca, który w zeszłym roku był nieobecny, po raz pierwszy występował na torze Red Hook. W pierwszej sesji jazd testowych uzyskał drugi czas.

W drugiej sesji jazd nabrzeża Brooklynu pokryte kurzem były bardzo śliskie, ale kierowcy Renault e.dams uniknęli pułapek i uzyskali globalnie dobre wyniki. Seb zajął piąte miejsce, a Nico szóste.

Dobra forma duetu kierowców Renault e.dams potwierdziła się w jazdach kwalifikacyjnych. Po raz pierwszy w sezonie obaj kierowcy zakwalifikowali się do SuperPole. Podczas ostatniej jazdy kwalifikacyjnej Sébastien Buemi zdecydowanie panował na torze i zdobył pole position, a Nico Prost uplasował się na trzecim miejscu!

Na polu startowym byli ustawieni jeden za drugim, co zapewniło im doskonały start i czołowe miejsca. Sébastien Buemi utrzymał miejsce w czołówce, a jego kolega z zespołu spadł o trzy miejsca w czasie pierwszych okrążeń. Potem Abt wysforował się do przodu i po siódmym okrążeniu objął prowadzenie.

Następnie Seb stracił drugie miejsce na rzecz Di Grassi. Finalnie dojechał na metę jako trzeci. Nico spadł na dziewiąte miejsce, ale udało mu się nieco odrobić stratę i przesunąć o jedno miejsce do przodu, jeszcze przed zjazdem do boksu.

Świetnie rozegrany pitstop umożliwił Sébastienowi Buemiemu zbliżyć się do obu liderów w drugiej części wyścigu. Nicolas Prost utrzymywał się niezmiennie na ósmym miejscu.

Kiedy wydawało się, że sytuacja już się nie zmieni, z toru wypadł bolid Lynna i pojawił się samochód bezpieczeństwa. Na ostatnich czterech okrążeniach peloton utrzymywał zwarty szyk. Pomimo wykorzystania FanBoostu, Sebowi nie udało się odzyskać pierwszego miejsca. Po ostatniej godzinie zmagań zakończył wyścig na trzecim miejscu. To jego najlepszy wynik od ePrix Meksyku. Nico zajął dziesiątą lokatę – pierwsze punktowane miejsce od Santiago de Chile.

W niedzielę na ulicach Nowego Jorku został rozegrany ostatni wyścig sezonu. Sébastien Buemi po raz ostatni stanął do walki z czwartą lokatą w klasyfikacji generalnej. Od podium dzieliło go 17 punktów. Po wyścigu Renault e.dams uplasowało się na piątym miejscu w klasyfikacji zespołowej, a do czwartego miejsca traci jedynie sześć punktów.

Jean-Éric Vergne z zespołu Techeetah, z mistrzowskim tytułem w kieszeni wywalczonym za kierownicą Renault Z.E.17 otrzymał gratulacje od szefów Renault.

Nicolas Prost, nr 8
Super, że na początku wyścigu udało nam się wystartować z SuperPole i walczyć o pierwsze miejsca. Wyścig był bardzo trudny i nie znalazłem dobrego rytmu, by optymalnie wykorzystać zapas energii.

Sébastien Buemi, nr 9.
Po starcie z pole position trudno być w pełni zadowolonym z trzeciego miejsca. Niemniej uważam, że bilans pierwszego dnia był pozytywny. Wiedzieliśmy, że samochód jest bardzo dobry na pojedynczych okrążeniach i że trochę nam brak osiągów podczas wyścigu. Zajęliśmy miejsce, które nam się należało. Byliśmy najlepsi wśród wszystkich bolidów, które uplasowały się za niedoścignioną pierwszą dwójką kierowców.

Jean-Paul Driot, właściciel zespołu.
Głównie zadowoleni jesteśmy z kwalifikacji. Obydwa samochody uplasowały się na SuperPole, a Sébastien Buemi wystartował z pole position. Podczas wyścigu zwycięski zespół przeskoczył wszystkie inne i nie byliśmy w stanie z nim rywalizować. Postęp wielu zespołów jest naprawdę imponujący. Właśnie dlatego wyścigi są tak pasjonujące.

Vincent Gaillardot, dyrektor programu Formuły E
Pięć tygodni, począwszy od ePrix w Zurichu do startu w Nowym Jorku, wykorzystaliśmy na wielostronną analizę sytuacji. Cały zespół nie szczędził wysiłków i po raz pierwszy od dawna udało nam się umieścić obydwa samochody na SuperPole.
Dodaj do:

(robo)
Wyścigi /
2023-06-16 23:41:00Radosław Ćwięczek po raz 10-ty na Magurze!2023-06-16 22:18:00Ruszył jubileuszowy wyścig górski Magura Małastowska2023-05-05 10:23:00Radosław Ćwięczek - Debiut wyścigach górskich w 4x4!2023-04-12 17:44:00Ruszają wyścigi górskie2023-03-23 17:01:00Inter Europol Competition - Celem jest mistrzostwo European Le Mans Series2023-03-16 16:23:00Kuba Śmiechowski - Zawsze jedziemy po wygraną!2022-07-29 22:00:00Sobotnia pogoda ustawi wyniki w Limanowej2022-07-29 11:16:00Waldemar Kluza wraca do ścigania, w mistrzowskim Mitsubishi Lancerze2022-07-17 19:22:00Krupa i Juhas wygrywają na Słowacji2022-07-13 16:11:00Mistrzowie wracają do Limanowej
Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 202109-09.05.2021
Kalendarze:
    Medaliony Motoryzacji - Janusz Kulig
    Tomik poświęcony śp. Januszowi Kuligowi. Wspomnienia bliskich, znajomych, dziennikarzy i kibiców. Biografia, historia startów, ostatni wywiad oraz zdjęcia i filmy o Januszu Kuligu.