Rajdy|Formuła 1|GSMP|Wyścigi|OffRoad|Rallycross|Inne| 
TopRally.pl
RSMP | WRC | RPP | RSME | KJS | Inne | IRC
Trzech Panów Q:
Najobszerniejsza w internecie baza osiągnięć:

- Janusza Kuliga,
- Leszka Kuzaja i
- Tomasza Kuchara
Współpraca
Jeżeli chcesz współtworzyć nasz serwis rajdowy lub posiadasz materiały, które chciałbyś aby się tutaj znalazły - napisz do nas:
redakcja[malpa]toprally.pl.
Aktualności
2020-08-03 11:08
Hyundai Poland Racing gotowy na Rajd Rzeszowski
Hyundai to marka, która wypracowała bardzo mocną pozycje w świecie motoryzacji, co pociągnęło za sobą także sukcesy osiągane w sporcie samochodowym, na czele z FIA WRC – Rajdowymi Mistrzostwami Świata. Wywalczony w minionym sezonie tytuł mistrzowski w kategorii konstruktorów, to najlepsze potwierdzenie potencjału koreańskiego producenta i działu firmy odpowiedzialnego za sport. Program sportowy to jednak nie tylko wyjątkowi ludzie i osobowości, takie jak 9-krotny Mistrz Świata, Sebastian Loeb, czy Ott Tanak - triumfator cyklu WRC 2019, ale przede wszystkim zgrany zespół oraz konsekwentny i długofalowy plan rozwoju.

Kolejnym ważnym krokiem było stworzenie samochodu rajdowego kategorii R5, opartego na modelu Hyundai i20 oraz uruchomienie programu startów w cyklach krajowych i regionalnych. Jednym z elementów takiej strategii, jest powołanie do życia zespołu Hyundai Poland Racing, który już za niewiele ponad tydzień, z pełną mocą wystartuje na odcinkach specjalnych Rajdu Rzeszowskiego.

To właśnie na trasach wokół stolicy Podkarpacia, o punkty Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, powalczą reprezentanci Hyundai Poland Racing – Jari Huttunen i Mikko Lukka. Finowie wspierani przez Hyundai Motor Poland, Hyundai Motorsport Customer Racing, GRX Grönholm RX, Gulf Race Fuels Distribution EU oraz Kowax 2Brally, planują start w pełnym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Koreański producent, dołączając do polskiego czempionatu stawia na ambitnego i utalentowanego młodego Fina, który został objęty programem rozwojowym Hyundai Young Driver Development.

Po zmianach w kalendarzu rola inauguracyjnej rundy Mistrzostw Polski przypadła 29. edycji Rajdu Rzeszowskiego, a jako pierwsi na trasę dziewięciu odcinków specjalnych, o łącznym dystansie ponad 133 km, ruszą właśnie reprezentanci Hyundai Poland Racing. Za Huttunenem i Lukką, wśród 82 zgłoszonych załóg, znalazło się 14 rywali z klasy 2, którzy dysponować będą samochodami R5.

Jari Huttunen i Mikko Lukka, triumfatorzy rywalizacji WRC 3 na trasach Rajdu Szwecji 2020 i trzecia załoga klasyfikacji generalnej w inauguracyjnej rundzie Mistrzostw Czech (Rally Bohemia, 10-12 lipca 2020), z pewnością zapewnią kibicom ogromną dawkę emocji, stając w szranki ze ścisłą czołówką Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Jari Huttunen (kierowca w zespole Hyundai Poland Racing): Polska to kraj, w którym rajdy samochodowe stoją na bardzo wysokim poziomie. W nadchodzącym sezonie będę dążył do tego, aby stać się jeszcze lepszym kierowcą, a Polska to idealne miejsce do rozwijania swoich umiejętności. Znam wielu polskich kierowców rajdowych, którzy prezentują bardzo wysoki poziom. Dlatego też nie mogę doczekać się rywalizacji, która startuje już za kilka dni. Wierzę, że wraz z zespołem Hyundai Poland Racing jesteśmy zdolni osiągnąć bardzo wysoki wynik.

Mikko Lukka (pilot w zespole Hyundai Poland Racing): Z niecierpliwością czekam na Rajd Rzeszowski i rozpoczęcie polskiego sezonu. Starty w Polsce będą dla mnie nie lada wyzwaniem, ponieważ nie mam dużego doświadczenia na tych trasach. Przed nami finalnie cztery rundy w Polsce i na Słowacji. Moje nastawienie jest bardzo dobre. Razem z Jarim chcemy znaleźć się w czołowej trójce na koniec sezonu. Wiemy, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobrze zorganizowana praca całego zespołu. Nasza ekipa oraz partnerzy to profesjonaliści w swoich dziedzinach, dlatego wierzymy, że razem osiągniemy wspólny cel w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Harmonogram 29. MARMA Rajdu Rzeszowskiego 2020:

7 sierpnia (piątek) - I etap [67,60 km]
OS 1 : Pstrągowa 1 (15,60 km) - 13:00
OS 2 : Lubenia 1 (17,45 km) - 13:50
OS 3 : Pstrągowa 2 (15,60 km) - 16:30
OS 4 : Lubenia 2 (17,45 km) - 17:20
OS 5 : Rzeszów (1,50 km) – 19:30

8 sierpnia (sobota) - II etap [65,50 km]
OS 6 : Zawadka 1 (18,53 km) - 9:10
OS 7 : Zagorzyce 1 (14,22 km) - 10:00
OS 8 : Zawadka 2 (18,53 km) - 12:40
OS 9 : Zagorzyce 2 (14,22 km) - 13:30
META – Rzeszów, Rynek – 15:15

Łączny dystans: 133,10 km

Projekt stworzenia nowego zespołu i kalendarz startów Hyundai Poland Racing uległ zmianie z powodu panującej epidemii koronawirusa, ale mimo wielu wyzwań, przed jakimi w 2020 roku stanął sport samochodowy, Hyundai Motor Poland, Hyundai Motorsport Customer Racing, GRX Grönholm RX, oraz Gulf Race Fuels Distribution EU i Kowax 2Brally konsekwentnie i z dużą energią, realizują założony program, wlewając tym samym dużo nadziei w serca polskich kibiców, bardzo wyczekujących rajdowych emocji.

Huttunen i Lukka to kolejny zagraniczny duet, który w historii Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, stanie do walki o najcenniejsze trofeum. Nowe sportowe wyzwanie podejmie z mocnym wsparciem Hyundai Motor Poland, Hyundai Motorsport Customer Racing, GRX Grönholm RX oraz Gulf Race Fuels Distribution EU, a za przygotowanie i obsługę techniczną samochodu Hyundai i20 R5, odpowiedzialna będzie doświadczona firma Kowax 2Brally.

26-latek z fińskiego Kiuruvesi, mimo młodego wieku, posiada w swoim dorobku już ponad 60 startów, wliczając w to występy w najważniejszych międzynarodowych cyklach rozgrywek WRC i ERC. Tak, jak wielu mistrzów kierownicy, swoją sportową przygodę rozpoczynał od kartingu, ale to właśnie z rajdach samochodowych i wspólnie z Hyundaiem, jego kariera nabiera coraz większego tempa. Jari Huttunen to doskonały przykład skandynawskiego kunsztu rajdowej jazdy i kolejna nadzieja w bogatej rajdowej historii rodem z Finlandii. Jego talent i potencjał docenił także Marcus Gronholm – szef GRX Management Team, były kierowca fabryczny, dwukrotny rajdowy Mistrz Świata i jeden z najbardziej doświadczonych fińskich zawodników. Współpraca z Marcusem Gronholmem, który po zakończeniu własnej, bogatej kariery rajdowej, zajął się wspieraniem rozwoju młodych, utalentowanych kierowców, to najlepsza rekomendacja talentu Jariego, Huttunena popartego ambicją, walecznością i ogromną chęcią zwyciężania.

Fin miał już okazję, aby pozytywnie zapisać się w pamięci kibiców rajdowych znad Wisły. Zadebiutował na polskich odcinkach specjalnych w Mikołajkach, podczas szutrowej rundy Mistrzostw Europy. 77. Rajd Polski 2019 ukończył na drugim stopniu podium, sięgając także po pierwszy wygrany polski odcinek specjalny. Co ciekawe, to właśnie ta impreza była jednocześnie pierwszym wspólnym startem załogi Huttunen / Lukka.

Duet pojawił się również w mocnej obsadzie grudniowego Rajdu Barbórka 2019. W Warszawie, na asfaltowych odcinkach zaprezentowali świetne tempo, finiszując ostatecznie na wysokim drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Debiut na kultowym odcinku specjalnych w Kryterium Asów na ulicy Karowej, przyniósł załodze szóste miejsce.

Doświadczony pilot, to kolejny mocny punkt zespołu. Wszystko wskazuje na to, że Mikko Lukka właśnie w Polsce będzie świętował swój 200 start w roli pilota. Sportowa kariera trwająca już ponad dwie dekady, to tysiące kilometrów odcinków specjalnych, pokonane na trasach najtrudniejszych rajdowych cykli, poczynając od Rajdowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, przez nieliczone cykle regionalne w krajach Europy i Azji.

Bartłomiej Boruta (Kowax 2Brally): Przed nami duże wyzwanie i nowy projekt, który tworzymy w gronie mocnych i bardzo doświadczonych partnerów. Pierwsze prace nad kształtem naszego sezonu 2020 ruszyły już w połowie ubiegłego roku. Niestety początek tego roku mocno zredukował wszystkie plany. Obok rywalizacji sportowej, do której mocno się przygotowujemy, przyszło nam się jeszcze dodatkowo zmierzyć z problemem epidemii. Dokładamy jednak wszelkich starań by przygotować się jak najlepiej do inauguracji sezonu i w pełni wykorzystaliśmy czas wymuszonej przerwy.

Jestem pewien, że decyzja o związaniu się z załogą Jari Huttunen i Mikko Lukka to najlepsza spośród koncepcji, jakie rozważał zespół. Stawiamy na doświadczoną załogę i bardzo ambitnego młodego kierowcę, który jest nadal na początku swojej kariery, a już prezentuje ogromne umiejętności. Szansa dla młodego fińskiego talentu to naszym zdaniem także okazja do ożywienia sportowej rywalizacji na naszym krajowym cyklu i pomysł, który przyniesie kibicom ogromną dawkę wrażeń.

Wysoko zawieszamy poprzeczkę i stajemy przed dużym wyzwaniem, ale to tym mocniej mobilizuje nas do pracy. Przed załogą i zespołem dużo nauki i zbieranie nowych doświadczeń, ale cel jest jasny - tytuł Mistrza Polski. Moment, przed jakim stoją sporty samochodowe w sezonie 2020 jest trudny, ale tym bardziej chcę po raz kolejny podziękować wszystkim partnerom, za ich zaufanie i fakt, że projekt rusza i to ze zdwojoną siłą. Każdy sukces również będzie miał dzięki temu szczególny smak.

Marcus Gronholm (Menadżer Jariego Huttunena): Po zakończeniu kariery w rajdach samochodowych, nie chciałem całkowicie żegnać się z rajdami. Postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie, by dzielić się nimi z młodymi kierowcami. Poprowadziłem kariery wielu kierowców, teraz nadszedł czas na współpracę z Jarim. Zdecydowałem się kierować jego karierą, po tym jak dostrzegłem w nim ogromny potencjał. To utalentowany, bardzo szybki kierowca, chcący zawsze zwyciężać.

Andrew Johns (Operations Leader w Hyundai Motorsport Customer Racing): Już na początku sezonu 2020 współpraca Jariego Huttunena z zespołem Kowax 2Brally przełożyła się na osiągnięcie bardzo dobrego wyniku podczas Rajdu Szwecji. Zespół ukończył rajd jako najlepsza załoga startująca w kategorii R5. Potwierdzenie startów w wymagającej i konkurencyjnej serii jaką są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski z zespołem Hyundai Poland Racing mogą mieć fundamentalne znaczenie w osiągnięciu końcowego sukcesu. Poprzednie sezony pokazały moc oraz ogromne możliwości Hyundaia i20 R5. Tegoroczna wyniki dają nam nadzieję, że Jari Huttunen wraz z zespołem sięgną po mistrzowski tytuł.

Paulina Tycner (Kierownik Działu Marketingu i PR Hyundai Motor Poland): Mamy nadzieję, że nowo powstały zespół Hyundai Poland Racing dostarczy polskim kibicom ogromną porcję wrażeń oraz emocjonującą rywalizację na najwyższym poziomie. Jesteśmy pewni, że Jari Huttunen to świetny młody kierowca, który w bardzo dobrym stylu zaprezentował się naszym kibicom podczas zeszłorocznego Rajdu Polski oraz Rajdu Barbórki i osiągnął satysfakcjonujące rezultaty. Marka Hyundai mocno angażuje się w rywalizację na rajdowych odcinkach czego dowodem jest zwycięstwo zespołu Hyundai w rajdach WRC w sezonie 2019. Dlatego też zdecydowaliśmy zaangażować w rajdowe zmagania w naszym kraju oraz liczymy na wyborną rywalizację oraz doskonałe wyniki zespołu podczas Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.


Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2020
(Harmonogram startów zespołu Hyundai Poland Racing):
#1 - MARMA 29. Rajd Rzeszowski (Rzeszów) – 6-8 sierpnia 2020
#2 - 4. Rajd Śląska (Chorzów) – 10-12 września 2020
#3 - 48. Rajd Świdnicki (Świdnica) – 2-4 października 2020
#4 - 46. Rally Kosice (Kosice / Słowacja) – 16-18 października 2020

Starty zespołu Hyundai Poland Racing w sezonie 2020 wspierać będą Hyundai Motor Poland, Hyundai Motorsport Customer Racing, GRX Grönholm RX, Kowax 2Brally oraz Gulf Race Fuels Distribution EU.
Dodaj do:

(robo)
Rajdy / RSMP /
2023-04-12 15:34:00Jakub Matulka rozpoczyna sezon RSMP, LOTTO partnerem tytularnym!2023-04-12 15:33:00Szejowie przedstawiają swój nowy rajdowy projekt2023-04-04 20:58:00Filip Pindel i Krzysztof Pietruszka rozpoczynają wysokim tempem i stają na podium2022-08-30 23:47:0067. Rajd Wisły już za miesiąc!2022-07-10 16:48:00Wróblewski kończy na 6-tym Rajd Zemaitija2022-07-08 04:23:00Gabryś i Dymurski powalczą o litewskie punkty2020-09-25 23:02:00Kto zatrzyma Huttunena?2020-08-10 15:20:00Hyundai Poland Racing odniósł zwycięstwo w debiucie w RSMP 20202020-08-08 00:23:00Grzegorz Grzyb lideruje w Rzeszowie2020-08-07 20:41:00Jarosław i Marcin Szejowie prowadzą w klasie Open 4WD w Rajdzie Rzeszowskim
Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 202109-09.05.2021
Kalendarze:
  Medaliony Motoryzacji - Janusz Kulig
  Tomik poświęcony śp. Januszowi Kuligowi. Wspomnienia bliskich, znajomych, dziennikarzy i kibiców. Biografia, historia startów, ostatni wywiad oraz zdjęcia i filmy o Januszu Kuligu.

  Więcej informacji   Logowanie
  Login:
  Hasło: 
  © 2000-2014 Copyright by TopRally.pl, All Rights Reserved 
  Ta strona używa Cookies

  Informujemy, iż w serwisie TopRally.pl są wykorzystywane pliki cookies. 

  Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej.

  Więcej informacji na temat stosowania plików cookies znajduje się w Polityce Prywatności.

  Kliknij przycisk Akceptuj Cookies, aby zaakceptować Cookies.

  Akceptuj cookies